Soočanje vzgojiteljev s primerno uporabo dotika pri vzgoji danes
S strokovnim seminarjem v šolskem letu 2021-2022 želimo opolnomočiti vzgojitelje (starše in pedagoške delavce) za soočanje z izzivi, ki jih na področju vzgoje prinaša dotik.
Udeleženci bodo razmišljali o primerni in neprimerni uporabi dotika, o njegovi pozitivni in nenadomestljivi vrednosti potrjevanja in spodbujevanja, kot tudi o njegovi zlorabi.
Seminar smo oblikovali glede na želje in vprašanja, s katerimi se najpogosteje srečujemo ob delu s starši in pedagoškimi delavci. Verjamemo in upamo, da bo opogumil vse prisotne vzgojitelje za nadaljnje delo z otroki in mladostniki in nam pomagal vzgajati v naši, hitro se spreminjajoči, družbi.
Seminar smo želeli izvesti v živo, a zaradi omejitev povezanih s koronavirusom in števila prijav, bo seminar potekal preko spleta (videokonferenčno orodje ZOOM). Povezavo boste prijavljeni na seminar z navodili prejeli približno 2 dni pred začetkom seminarja.
Seminar je objavljen tudi v KATIS katalogu in šteje zaposlenim v šolstvu 0,5 točke za napredovanje. Če želite udeležbo uveljavljati za napredovanje, se obvezno prijavite tudi preko sistema KATIS. V tem primeru morate biti prisotni na vseh delih seminarja.
Lokacija in datum
Seminar se bo izvajal preko videokonferenčnega orodja ZOOM.
Datum izvedbe je sobota, 20. 11. 2021.
Okvirna časovnica seminarja
- 8:15–8:30 Zbiranje in uvodni pozdrav
- 8:30–10:45 Dotik v življenju in vzgoji (ddr. Stanko Gerjolj) – po seminarju boste prejeli povzetek
- 10:45–11:00 Odmor
- 11:00–12:00 Hormonsko-nevrološko dogajanje ob dotiku in bližini (Milena Igličar, dr. med., spec. ginek. in porod.) – po seminarju bo dostopen posnetek
- 12:00–13:00 Odmor za kosilo
- 13:00–14:30 Spolne zlorabe in njihove posledice (dr. Drago Jerebic) – po seminarju boste prejeli povzetek
- 14:30–16:00 Pomen (digitalnega) dotika v današnji družbi (Špela Potočnik in Benjamin Tomažič) – po seminarju bo dostopen posnetek

Stanko Gerjolj
Stanko Gerjolj (*1955) je študiral teologijo na Teološki fakulteti v Ljubljani, magisterij (1982)
in doktorat (1986) pa je naredil na Teološki fakulteti Univerze v Innsbrucku. Paralelno s
podiplomskim študijem teologije je vpisal pedagogiko in psihologijo na Fakulteti za
humanistične vede Univerze v Innsbrucku, tudi ta študij je zaključil z doktoratom (1995).
Dodatno se je izobraževal v geštalt pedagogiki in od leta 2001 sodeluje kot trener in
supervizor v okviru Društva za krščansko geštalt pedagogiko v Sloveniji ter pri Inštitutu za
integrativno geštalt pedagogiko v Gradcu (Avstrija), ob tem pa že tretji mandat predseduje
Zvezi inštitutov in društev za integrativno geštalt pedagogiko na evropski ravni (več
informacij na: www.gestaltpedagogika.rkc.si ).
Na Teološki fakulteti UL je redni profesor za didaktiko in pedagogiko religije, kot gostujoči
profesor sodeluje s številnimi visokošolskimi ustanovami po Evropi. Veliko dela z družinami.
Izdal je več monografij v domačem in tujih jezikih. V Sloveniji je najbolj odmevalo njegovo
delo z naslovom Živeti, delati, ljubiti. Njegovo podrobnejši bibliografijo najdete na:
http://izumbib.izum.si/bibliografije/Y20170928224213-A4395875.html . Je duhovnik in član
Misijonske družbe lazaristov.

Milena Igličar
Milena Igličar dela kot ginekologinja v zdravstvenem domu Škofja Loka že dobrih 20 let. Pri svojem delu opaža, da ženske premalo poznajo sebe in svoj ciklus. Zato jih pogosto skrbijo in begajo stvari, ki so normalne. Zelo pomembno je, da se o vsem tem veliko naučijo že kot mlada dekleta. Pomagati jim želi, da se znajo veseliti svoje ženskosti.
Milena predava tudi v pripravah na poroko, kjer se skupaj s pari veseli ob tem pomembnem koraku. Poskuša jim na kratko predstaviti naravne metode uravnavanja spočetij, saj prav o tem pogosto nikjer nič ne izvedo.

Drago Jerebic
Drago Jerebic je specialist zakonske in družinske terapije. Kot docent poučuje na teoloških in terapevtskih programih na Teoloških fakulteti Univerze v Ljubljani (Religiozni in psihoanalitični temelji odnosa, Uvod v psihologijo religije, Pastoralna psihologija, Relacijska zakonska terapija I, Relacijska družinska terapija I). Leta 2013 je doktoriral iz področja zakonske in družinske terapije – naslov doktorske disertacije: Odnos mama in sin v povezavi s kasnejšo sinovo zasvojenostjo z alkoholom. 2x so ga študenti izbrali za naj profesorja – asistenta.
Je strokovni vodja Družinskega inštituta Bližina v Celju (2006), licenciran zakonski in družinski terapevt pri ZZDTS (2008) in supervizor pri ZZDTS (2009) in SZS (2007). Ima opravljen strokovni izpit na področju socialnega varstva (2006).
V šestnajstih letih dela je kot zakonski in družinski terapevt opravil preko 11.000 terapevtskih ur v obliki individualne, partnerske in družinske terapije. Poleg tega je izvedel preko 300 predavanj in delavnic.
V terapevtski praksi se specializira predvsem za težave v partnerskem odnosu, starševske težave z odraščajočimi otroci in probleme zasvojenosti.
Je član:
– Združenja zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije (v letih 2008-2012 je bil predsednik ZZDTS)
– IFTA – Svetovnega združenja družinskih terapevtov – http://www.ifta-familytherapy.org/
– Slovensko združenju za psihoterapijo in svetovanje (član upravnega odbora)
– Društva psihologov Slovenije
– Regijske skupine za preprečevanje samomorov
– Regijske skupine za preprečevanje zasvojenosti

Špela Potočnik
Špela Potočnik je socialna pedagoginja, zaposlena kot svetovalna delavka na Gimnaziji Želimlje in v Domu Janeza Boska, kjer se posveča kariernemu usmerjanju mladih, učenju učenja, samoregulaciji stresa in dodatni strokovni pomoči dijakom s posebnimi potrebami. Zadnja leta se strokovno in praktično vse bolj usposablja za delovanje s pomočjo metode TRE. Prosti čas aktivno preživlja v krogu svoje družine.

Benjamin Tomažič
Benjamin Tomažič je mož in oče treh fantov. Po osnovni izobrazbi je matematik in informatik. Kasneje je zaključil še izpopolnjevanje iz geštalt pedagogike in usposabljanja za tutorja mednarodnega projekta Up2Me o celostni vzgoji mladih ter mentorski program za pomoč osebam, ki so zasvojene s pornografijo. Z ženo Mojco sta leta 2017 ustanovila Inštitut Integrum. V zadnjih letih se poleg poučevanja na Gimnaziji Želimlje strokovno posveča študiju, pričevanjam in predavanjam s področja uporabe modernih digitalnih medijev in socialnih omrežij ter celostnemu pogledu na telesnost in spolnost.
Prijava in cena
Za prijavljane prek sistema KATIS (soglasjem ravnatelja) je kotizacija 17,87 €, za ostale pa 35,74 €.
Vse, ki boste prispevek za seminar poravnali sami (in ne zavod, kjer ste zaposleni), vas prosimo, da se na seminar prijavite prek spodnje prijavnice. Za ostale (s soglasjem ravnatelja) pa zadostuje prijava prek KATISa.
Če bi kdo želel biti prisoten in mu je strošek seminarja previsok, naj nas prosim kontaktira na eno od spodnjih možnosti. Prisotnost želimo omogočiti vsakemu, ki si želi biti aktivno udeležen na seminarju – naj denar ne bo ovira.
Za vsa vprašanja, komentarje in predloge smo dosegljivi na [email protected] ali 040 186 266 (Benjamin).
V pripravi na seminar vas tudi vabimo, da izpolnite tole anketo o dotiku, ki nam bo pomagala oblikovati zadnji del seminarja.